Рецептата за тези веган кюфтенца по цариградски се роди в следствие на едно движение през януари месец, а именно Вегануари. Тази година реших да се включа и всеки ден получавам мейл с 2 нови рецепти, плюс много други вдъхновения за постни храни.
Една от рецептите беше за веган кюфтенца от черен боб с доматен сос. Но нямах черен боб, а децата щяха да се мръщят на доматения сос, така че направих изцяло моя рецепта, с както имах в хладилника/щкафа.
Използвах бял боб от буркан и червено цвекло. Станаха чудни! Децата още питат кога пак ще направя.
А картофеното пюре е най-всуното, което някога съм яла ( много скромно, нали 😜😜😜 ).
Веган кюфтенца по цариградски:
Продукти за кюфтенцата (около 30 броя мини хапки):
✔ 400 гр сварен боб, може и от буркан, добре отцеден
✔ 1 глава червено цвекло
✔ 1 глава лук
✔ 2-3 скилидки чесън
✔ 1-2 с.л. доматено пюре (или домашна финосмляна лютеница)
✔ 1-2 с.л. ябълково пюре (много добра спойка прави)
✔ подправки – сол, черен и червен пипер, пушен червен пипер, кимион млян, джоджен, чубрица
✔ 100-на гр оризово или нахутено брашно
Начин на приготвяне:
- Отцеждаме добре боба, намачкваме го в купа с преса за картофи. Добавяме към него добре смлените в чопър цвекло, лук, чесън. Добавяме доматеното и ябълковото пюрета, подправките и разбъркваме хубаво. Накрая добавяме брашното до леко гъста смес.
- С помощта на две чаени лъжички загребваме от купата с едната и с другата оформяме малко топче. Слагаме върху хартия за печене в голяма тава.
- Печем на 180 градуса с вентилатор за 20-25 минути или до лек загар отвън, отвътре е хубаво да са сочни, но ако обичате по-хрупкаво може и 30-35 минути.
Продукти за пюрето:
✔ 5-6 големи картофа
✔ 2-3 скилидки чесън
✔ домашна оризова сметана (или друга качествена растителна сметана, има на био щандовете ) – около 100 гр
✔ 1-2 с.л. веган майонеза
✔ 30-40 гр сирене от кашу, ферментирало
✔ сол и черен пипер на вкус, копър клонка
✔ 1-2 с.л. хранитена мая
Начин на приготвяне:
- Обелваме и нарязваме картофите на едри кубчета с еднаква големина. Добавяме обелените скилидки чесън, сол и пипер, както и клонка сушен или пресен копър, вода да покрие всичко и слагаме в тенджерка на котлона да завира.
- Като заври водата намаляваме котлона на слабо и варим 10-12 минути, до омекване на картофите.
- Вадим пръчката копър, отцеждаме половината вода в купичка настрани, ако ни потрябва да добавим.
- Разбиваме картофите с малко от водата, в която са врели, с миксер на слаба скорост. Добавяме постепенно сметаната, майонезата и сиренето от кашу и хранителната мая. Разбиваме до пухкаво пюре. Ако е нужно, добавяме още вода от резервната.
- Шприцоваме или просто подреждаме с лъжици пюрето на дъното на чиния и отгоре декорираме с кюфтенцата. Заливаме с малко сметана за разкош, копър или магданоз и хапваме с наслада!
А ето рецептата и за оризовата сметана. Използвам я често в различни ястия: Мусака, запеканка с броколи, карфиол и картофи, на сандвич запечен във фурната, като заливка за различни ястия, в супи и др.
Оризова сметана:
2 шепи ориз (кафяв басмати, най-добре накиснат предварително за поне 8-10 часа) се варят с 2-3 скилидки чесън, пръчка копър, сол и черен пипер.
2 шепи накиснато сурово кашу се добавят към сварения ориз, малко хранителна мая и всичко се блендира или пасира. С блендер става по-гладък сос. Добавя се вода или бадемово мляко, ако е необоходими, до гъстота на боза или малко по-гъсто.
Съхраняваме в чист буркан в хладилник за 2-3 дни и ползваме за различни печива или сосове.